а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакобинство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Радикално политичко движење од времето на Француската револуција.
Употреба: Историја
Примери:
Тоа е јакобинство што подразбира дека теророт е средство што ја оправдува целта.