а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакобинец

мн. јакобинци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47930
1. Член на радикалното политичко крило од времето на Француската револуција.
Англиски: revolutionary Албански: jakobin, revolucionar
Употреба: Историја
2. Тој што има напредни, револуционерни идеи.
Англиски: progressive Албански: jakobin, progresiv
Употреба: Политика , Преносно значење
Изведенки
јакобински прид.
јакобинскиот