а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакне

јакнат; јакнав, јакнаа; јакнал, јакнат; (ќе) јакнев, (ќе) јакнеа; (ќе) јакнел ; сп. јачи.
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37064
1. Офне, лелекне од болка или тага.
Англиски: sob Албански: dënes, rënkoj
Примери:
Ја гризев перницата за да не јакнам.
2. Одекне, се огласи.
Англиски: echo Албански: dënes, ofshaj
Изведенки
1. јакнува несв.
јакнуваат
Офнува, лелекнува од болка или тага.
2. јакнување ср.
глаг. им.