а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакне

јакнат; јакни, јакнете; јакнев, јакнеа; јакнел; јакнет; јакнејќи; јакнав, јакнаа; јакнал; јакнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22164
1. Станува појак, посилен.
Англиски: strengthen Албански: forcohem
Примери:
Детето растеше и јакнеше брзо.
Со правилна исхрана и со вежбање мускулите јакнат.
2. Прави некого појак, посилен.
Англиски: strengthen Албански: forcon
Примери:
Храната богата со протеини и витамини го јакне човекот.
Изведенки
јакнење ср.
глаг. им.