а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакнее

јакнеат; јакнеј, јакнејте; јакнеев, јакнееја; јакнеел; јакнеен; јакнеејќи; јакнеав, јакнеаја, јакнеал, јакнеан
Вид збор: Глагол, несвршен
јакне
Англиски: strengthen
Изведенки
јакнеење ср.
глаг. им.