а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакна

мн. јакни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9838
Горен дел од облека, вид кусо палто.
Англиски: jacket Германски: Jacke
Примери:
летна јакна
есенска јакна
спортска јакна