а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јакија

мн. јакии
Вид збор: Именка, женски род
Мевлем намачкан на парче платно за лекување рани.
Англиски: band-aid Турски: yakı
Употреба: Архаизам
Примери:
јакија за ревма