а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јака

мн. јаки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12767
Дел од облеката што е зашиен или прикачен за друг дел од облеката околу вратот.
Англиски: collar Турски: yaka Албански: jakë, qafore
Примери:
палто со крената јака
јака од кошула
крзнена јака
морнарска јака
руска јака
Изведенки
1. јакиче ср.
мн. јакичиња
дем.
2. јакичка ж.
мн. јакички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК