а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јазовичар

мн. јазовичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48977
Вид куче со издолжено тело, куси нозе, со долги и опуштени уши, се користи за истерување на дивеч (лисици, јазовци) од нивните живеалишта.
Англиски: dachshund
Употреба: Зоологија