а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јазовец

мн. јазовци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16385
Диво животно, сештојад од фамилијата куни, слично на куче, со долги остри влакна, темни и бели по главата, што живее во подземни ходници и дупки.
Латински: Meles taxus Англиски: badger
Употреба: Зоологија
Примери:
Најдоа дувло од јазовец.
Трага од јазовец.
Изведенки
јазовечки прид.
јазовечкиот