а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јазичен

Види и: јазик (м.)
јазичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3289
1. Што е во врска со јазикот како орган.
Употреба: Анатомија
Примери:
јазична коска
2. Што е во врска со говорниот јазик.
Англиски: linguistic
Употреба: Лингвистика
Примери:
јазично прашање
јазични особености
Изведенки
јазично прил.