а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јазе

Види и: јас (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 29688
јас
Англиски: me
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
јазека зам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК