а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јазди

јаздат
Вид збор: Глагол, несвршен
јава
Англиски: ride
Примери:
Пред една чета тој јаздеше на бел коњ.
На убавото коњче јаздеше слабичок старец.
Изведенки
јаздење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК