а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јажица

мн. јажици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13969
Јаже од усукана 'ржена слама што служи за врзување снопови.
Примери:
Им ги кинел јажиците и им ги истурал снопјето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК