а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јажар

мн. јажари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34895
Лице што изработува јажиња.
Англиски: ropemaker
Примери:
Тие заедно работеа како јажари.
Изведенки
јажарски прид.
јажарскиот
Што се однесува, што му припаѓа на јажар.
Пример: јажарска стока
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК