а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадро

мн. јадра
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5237
1. Средиштен, внатрешен дел од нешто, од некоја целина.
Англиски: nucleus Албански: bërthamë, thelb
Примери:
земјино јадро, атомско јадро
2. Дел од клетката каде што е сместен генетскиот материјал.
Англиски: nucleus Албански: bërthamë
Употреба: Биологија
Примери:
Клеточно јадро.
3. Суштина, најважен, основен дел од нешто.
Англиски: core Албански: thelb, palcë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јадро на теоријата.
тематски јадра, градско јадро
FlexiMac
 менување на македонски глаголи