а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадроплоден

јадроплодниот
Вид збор: Придавка
Сорта што има крупни, јадри плодови.
Албански: bërthamfrytshëme
Употреба: Ботаника
Примери:
Јадроплодни долги пиперки.
Јадроплодни широки пиперки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК