а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадосан

јадосаниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) Исполнет со јад.
Англиски: angry
Примери:
Тој е јадосан од неправдата што му ја нанесоа.
2. Исполнет со јад.
Англиски: sad, angry
Примери:
Неговото јадосано срце чукаше силно.
Изведенки
1. јадосано прил.
Пример: Ја гледаше јадосано.
2. јадосаност ж.
Пример: Неговата јадосаност се чувствуваше во неговите зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи