а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадовит

јадовитиот
Вид збор: Придавка
Исполнет со јад.
Англиски: angry
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Неговата забелешка беше јадовита.
Изведенки
јадовито прил.
Пример: Се насмеа јадовито.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи