а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадовен

јадовниот
Вид збор: Придавка
јаден
Англиски: pitiable
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
1. јадовно прил.
Пример: Изгледаше јадовно.
2. јадовност ж.
јадовноста
Пример: И покрај сета своја јадовност, таа се насмевна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи