а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадно

Вид збор: Прилог
1. тажно, жално
Англиски: sad
Примери:
Таа јадно гледаше во него.
2. лошо, неугледно
Англиски: bad
Примери:
Тој изгледаше јадно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи