а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадлив

јадливи
Вид збор: Придавка
1. Добар за јадење, што може да се јаде.
Англиски: eatable
Примери:
Јадливиот вргањ, лисичарката, боровата рујница и масларката се меѓу највкусните печурки во светот.
2. Исполнет со јад, со горчина.
Англиски: bitter
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој имаше јадлива насмевка на лицето.
Изведенки
јадливост ж.
(едн.) јадливоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи