а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадичар

мн. јадичари
Вид збор: Именка, машки род
Риболовец што лови на јадица.
Англиски: angler
Примери:
Тој е јадичар, лови само на јадица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи