а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаден

јадниот
Вид збор: Придавка
1. кутар, тажен, жален
Англиски: pitiable
Примери:
Ја бараше болната вистина за овој трошен и јаден човечки век.
2. Што е во лоша состојба.
Примери:
Повторно се најде во она јадно лозјенце.
3. Исполнет со јад.
Англиски: angry
Употреба: Архаизам , Ретко
Примери:
Му назборувала тешки, јадни зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи