а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадеж

мн. јадежи
Вид збор: Именка, машки род
Чувство на чешање.
Англиски: itching
Примери:
Правот причинува јадеж и воспаление на кожата.
Јадеж му ја полази сета снага.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи