а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јадач

мн. јадачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што многу јаде, лаком, стрвен човек.
Англиски: eater Албански: ngrënës
Примери:
Тој не беше некој голем јадач.
2. Мачител, тој што живее од туѓа мака.
Англиски: torturer Албански: mundues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јадачите се јадачи и да се крстат и да се клањаат.
Ме оголи тој јадач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи