а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагулест

јагулестиот
Вид збор: Придавка
Што личи на јагула, што има особини на јагула; слаб, лизгав, долгнавест.
Примери:
Јагулеста, шушкава свила.
јагулеста девојка, јагулесто тело