а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагула

мн. јагули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1791
Вид риба што личи на змија.
Латински: Anguilla vulgaris Англиски: eel
Употреба: Зоологија
Примери:
Охридска јагула.
Јагулите умираат по мрестењето.
Изведенки
јагулче ср.
мн. јагулчиња
дем.