а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагуар

мн. јагуари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37540
1. Вид див ѕвер од родот мачки, живее во прашумите во Јужна Америка.
Латински: Panthera onca Англиски: jaguar Албански: jaguar
Употреба: Зоологија
2. Марка луксузен автомобил.
Англиски: car Албански: jaguar, makinë