а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагода

мн. јагоди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7621
1. Повеќегодишно овошно растение со ситни, бели цветови и мали црвени мирисливи и сочни, месести плодови со тркалезна или овална форма.
Латински: Fragaria Англиски: strawberry Албански: dredhëz, lulështrydhe
Употреба: Ботаника
Примери:
Јагодите веќе цветаа.
2. Плод од тоа растение.
Англиски: strawberry Албански: dredhëz, lulështrydhe
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јагодите беа крупни и слатки.
3. (обично мн.) Испакнат дел од лицето под очите, на горниот дел од образот.
Англиски: cheekbone Албански: mollëz
Употреба: Анатомија
Примери:
Издолжено лице со испупчени јаготки.
4. (обично во мн.) Заоблениот дел на прстите од внатрешната страна, врвот на прстите.
Англиски: fingertip Албански: majë e gishtit
Употреба: Анатомија
Примери:
Тој ги чувствуваше влажните јаготки од нејзините прсти.
На префалени јагоди не оди со голема кошница - кога нешто многу се фали треба да се сфати со резерва.
Фалени јагоди, празна кошница - кога за нешто се крева многу врева, често не излегува како што се очекува.
Изведенки
1. јагодичка ж.
мн. јагодички
дем.
2. јаготче ср.
мн. јаготчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК