а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагни

јагнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36550
1. Раѓа јагне.
Англиски: have young Албански: pjell qingj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Некои овци јагнат понекогаш по две јагниња.
2. (се јагни) се раѓа јагне
Албански: pjell qingj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Овците се јагнат, а кравите се телат.
Изведенки
јагнење ср.
глаг. им.