а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагнило

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Период кога се јагнат овците.
Примери:
За време на јагнилото се ангажираат повеќе работници.
2. јагнење
Албански: pjell dhensh
Примери:
Тој се подготвуваше за јагнилото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК