а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагнешко

(едн.) јагнешкото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22153
Месо од јагне.
Англиски: lamb Албански: mish qengji
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа готвеше манџа со јагнешко.