а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагми

јагмат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. брза, трча, настојува
Англиски: storm Турски: yağma Албански: shpejton, vrapon
Употреба: Архаизам
Примери:
Има луѓе што јагмат по славата.
2. (се јагми) Се граба, се труди, се бори за нешто.
Албански: përpiqet
Примери:
Ќе се јагмат да ви сплетат достојни венци.