а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагма

мн. јагми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41190
1. Натпреварување кој прв ќе добие, ќе грабне нешто.
Турски: yağma Албански: jagmë
Употреба: Архаизам
Примери:
Ќе има повторно јагма и мешаница, завист и измами.
2. Заедничка нива или ливада, сечие земјиште што го обработува тој што прв ќе дојде до него.
Албански: jagmë
Употреба: Архаизам , Земјоделство