а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаглика

мн. јаглики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8626
Рано пролетно цвеќе со жолти и поретко розови цветови.
Латински: Primula officinalis Англиски: primrose Албански: aguliçe, poleskë
Употреба: Ботаника
Изведенки
1. јагличе ср.
мн. јагличиња
дем. и хип.
2. јагличка ж.
мн. јаглички
дем. и хип.
3. јагличица ж.
мн. јагличици
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК