а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаглехидрат

мн. јаглехидрати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49115
(обично мн.) Органски соединенија што содржат јаглерод, кислород и водород.
Англиски: carbohydrate
Употреба: Хемија
Примери:
Јаглехидратите се извор на енергија за организмот.