а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаглерод

(едн.) јаглеродот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26072
Хемиски елемент важен составен дел на сите органски материи.
Латински: Carboneum (C) Англиски: carbon Албански: karbon
Употреба: Хемија