а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаглероден

јаглеродниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52567
Што содржи јаглерод, што се однесува на јаглерод.
Употреба: Хемија
Примери:
Јаглеродна киселина.
Јаглеродни соединенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК