а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагленокоп

мн. јагленокопи
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што се ископува јаглен; наоѓалиште на јаглен.
Англиски: coal mine
Примери:
Таа се симнуваше во јагленокопите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК