а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагленов

јагленовиот
Вид збор: Придавка
Што е од јаглен.
Примери:
Јагленов прав.
Избиваше јагленова пареа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи