а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаглениса

јагленисаат; јагленоса, јагленосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26702
1. Стане јаглен.
Англиски: char Албански: shrumbohet
Примери:
Гредите јагленисале.
Дрвото одамна јагленисало.
2. Направи нешто јаглен.
Англиски: char Албански: shkrumb
Примери:
Огнот јагленосал сè.
3. (се јаглениса) Стане јаглен.
Англиски: char Албански: shkrumbohet
Примери:
Во пожарот сѐ се јагленоса.
4. (се јаглениса) потемни, поцрни
Англиски: blacken Албански: shkrumbohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се јагленоса од жал.
Душата ѝ се јагленоса.
Изведенки
1. јагленисува несв.
јагленисуваат
2. јагленисување ср.
глаг. им.
3. јагленосува несв.
јагленосуваат
4. јагленосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК