а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагленар

мн. јагленари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26064
Тој што прави и што продава јаглен.
Англиски: charburner
Примери:
Јагленарите работеа до доцна.
Кога стана јагленар, кога му поцрне вратот - многу брзо напредува, многу брзо прави некои работи.
Изведенки
јагленарски прид.
јагленарскиот
Пример: јагленарска колиба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК