а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагленарник

мн. јагленарници
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што се ископува или се прави јаглен.
Англиски: coal pit
Примери:
Јагленарникот не е далеку од селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК