а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јагарец

мн. јагарци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41390
(обично мн.) Жлезди на вратот во вид на грутчиња.
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Му се јавија јагарци под ушите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК