а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јавор

мн. јавори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15803
Вид листопадно шумско дрво.
Латински: Acer pseudoplantanus Англиски: maple Албански: panjë
Употреба: Ботаника
Примери:
црвен јавор
бел јавор
Изведенки
1. јаворов прид.
јаворовиот
Пример: јаворово дрво, јаворов лист
2. јаворче ср.
мн. јаворчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК