а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѕури

ѕурат
Вид збор: Глагол, несвршен
Несвесно гледа во нешто; упорно, без престан гледа во нешто.
Англиски: stare
Употреба: Разговорно
Примери:
Старицата ѕуреше во жарта, а мислеше на синот.
Седнат под мостот, ѕуреше во реката.
Изведенки
ѕурење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи