ѕун

мн. ѕунови
Вид збор: Именка, машки род
ѕвон
Англиски: sound
Употреба: Поетски збор
Примери:
Метален ѕун на ѕвончето.
Се изгуби ѕунот на клопотарецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи