а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѕунлив

ѕунливиот
Вид збор: Придавка
Што ѕуни, што има својство да ѕуни.
Англиски: melodious
Примери:
Убав, ѕунлив глас.
Ѕунливо стакло.
Изведенки
1. ѕунливо прил.
Пример: Се насмеа гласно, ѕунливо.
2. ѕунливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи