а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ѕуница

мн. ѕуници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16260
1. Метеоролошки феномен.
Латински: arcus caelestis Англиски: rainbow Албански: ylber
Употреба: Дијалектен збор , Физика
Примери:
Огромен лак на ѕуница.
2. Шумска јагода.
Латински: fragaria vesca Англиски: wild strawberry Албански: dredhëza mali
Употреба: Ботаника
Примери:
Цвет од ѕуница.
3. Дел од народна носија, појас.
Албански: brez, kollan
FlexiMac
 менување на македонски глаголи